Monitoring w 11 piętrowym bloku

Problemem okazały się piony teletechniczne

Napisane przez ENELAN 18 czerwca 2015 roku

Nasza przygoda z wykonaniem instalacji monitoriungu w pewnym 11 piętrowym bloku rozpoczęła się standardowo. Wstępne rozmowy i ustalenia związane z ilością kamer oraz rodzaju systemu. Podczas tych rozmów niezbędnych do sporządzenia oferty zostaliśmy poinformowani że nasze przewody możemy wprowadzić do pionów elektrycznych zbudowanych podczas budowy budynku. Tamtejszy elektryk poinformował jednego z członków zarządu wspólnoty o drożności tych pionów a ten zaś pinformował o tym nas.

Sporządziliśmy ofertę opartą o system firmy Novus, której to posiadamy certyfikat i regularnie bierzemy udział w szkoleniach. Nie byliśmy najtansi ale 3 lata gwarancji na sprzęt firmy Novus oraz bezproblemowy serwis były naszym atutem. Z udzielonych nam informacji do przetargu wystartował też system AHD oraz inne sytemy cyfrowe oprate na sprzęcie niewiadomego pochodzenia.

Po wysłaniu oferty i dalszych rozmowach na temat tego dlaczego taki sprzęt a nie inny sprawa ucichła na 2 miesiące.

Dla tych którzy nie wiedzą a są ciekawi. AHD jest to kamera analogowa z rozdzielczością HD. Rozwiązanie to jest uśrednieniem kosztów i jakości sprzętu analogowego i cyfrowego. Dosyć ciekawy sprzęt ale dla umiejętnych instalatorów, którzy mimo tego że instalują sprzęt analogowy zasilą go przewodem UTP/FTP a nie koncentrycznym. Dlaczego? Dlatego że w przypadku ułożenia przewodów typu skrętka w przyszłośni można bez problemów podłączyć do nich urządzenia cyfrowe. W przypadku przewodów F/UTP cena ma znaczenie.

Po dwóch miesiącach zarząd wspólnoty odezwał się i totalnie nas zaskoczył pytaniem kiedy możemy zaczynać pracę. Ustaliliśmy termin rozpoczęcia prac, napisaliśmy wstępną umowę i umówliśmy się na wizję lokalną.

Piony elektryczne

Pierwszą czynnością przed rozpoczęciem prac była wizja lokalna w celu zbadania drożności pionów elektrycznych

Zdjęcie z wejscia do pionu elektrycznego

Po tym co zobaczyliśmy i co widać na powyższym zdjęciu wiedzieliśmy że termin rozpoczęcia prac się przesunie i zmieni się cena instalacji. Z 11 pięter tylko 2 były drożne co całkowicie wykluczyło możliwość wykorzystania tej opcji.

Jako profesjonalna firma instalatorska posiadając wszlekie niezbędne narzędzia możemy wykonać własne piony więc takie też rozwiązanie zaproponowaliśmy wspólnocie. Podpisaliśmy aneks do umowy, nieznacznie też zmieniła się cena usługi. W przypadku większych zmian ceny musielibyśmy znowu czekać na zebranie zarządu wspólnoty co mogło nam pokrzyżować inne plany.

Przystąpiliśmy do pracy i tu znowu budynek nas zaskoczył. Postanowiliśmy wykonać piony teletechniczne po tej stronie korytarzu gdzie miały zostać umieszczone kamery. Wszystko miało pójść gładko gdy okazało się że ściana jednego piętra nie jest równa ścianie drugiego piętra. Stara instalacja domofonowa też dała nam w kość.

Zdjęcie starej instalacji domofonowej.

Ciężko być delikatnym wiercąc wiertłem SDS-MAX o średnicy 4cm, jednak nasze super zmysły i umiejętności nas nie zawiodły:-)

Przewierty oraz instalacja koryt zajęła nam 1,5 tygodnia co nie jest rekordem ale przy tylu przeciwnościach cieszymy się że bez uszczerbku na honorze dotrwaliśmy do końca.

Koryta teletechniczne mocowaliśmy na super silny klej a następnie przewiercaliśmy i przykręcaliśmy je do niestety strasznie krzywych ścian.

Okablowanie wykonaliśmy certyfikowanym przewodem firmy Molex, który jest przewodem miedzianym a nie miedziowanym. W stosowanych przez nas systemach ma to znaczenie ponieważ zasilamy nasze kamery systemem PoE (Power over Ethernet) co oznacza że przewód sygnałowy jest także przewodem zasilającym.